Mozek (NEC SX-9)
Vývoj povodňové situace v ČR byl doposud provázen věcnými reakcemi integrovaného záchranného systému i politiků. Připomeňme a přibližme si mozek těchto akcí, který pracuje v pražských Komořanech. Umožňuje propojit informace o situaci ze stovek míst v ČR s předpovědními modely mnoha typů. Poskytuje tak podklady pro kvalifikovaná a racionální vyhodnocení i reakce na situace vznikající v souvislosti se změnou meteorologických a hydrologických podmínek.
V průběhu léta 2010 začali na komořanském centrálním předpovědním pracovišti využívat služeb jednoho z nejvýkonnějších počítačů v celé střední Evropě. Slouží k výpočtům numerického modelu Aladin a zpřesnil varování před povodněmi i předpověď počasí. Více např. Díky superpočítači budou lidé před povodní varováni o dvě hodiny dříve, nebo Superpočítač zachrání životy i majetek za stamiliony . Podrobnější a odbornější popis zařízení, které pracuje jinak, než běžné PC najdete zde .
Bližším a velmi instruktivním způsobem jak funguje systém Předpovědní a výstražné služby, bylo možné se seznámit na místě například na letošním Dni Otevřených dveří ČHMÚ. Do budoucna můžeme stejnou akci komukoli zajímajícímu se o téma vřele doporučit. Výpočty modelů na základě aktuálních dat trvají zhruba 4 hodiny. „Superpočítač“ přitom průběžně provádí řadu dílčích úloh, neboť dodává konkrétní data vodohospodářům, energetikům, Ředitelství silnic a dálnic, Českým drahám, aeroliniím, letištím a desítkám dalších subjektů.
Závěrem ještě pro někoho možná nevkusné srovnání. Toto zařízení, jehož činnost ovlivňuje zdraví a majetek milionů obyvatel země stojí méně, než rekonstrukce náměstí průměrně velkého bývalého okresního města. Revitalizace toho mladoboleslavského stála celkem 121 155 216,96 Kč, více zde. Sklepní komplex „Volnočas“ tamtéž má stát odhadem zde dalších 37 milionů Kč. O investici na nákup NEC SX-9 a dvou podpůrných serverů pro ČHMÚ za 132 453 286 Kč najdete více zde. V obou případech nám zaplatil 85% investice evropský daňový poplatník pracující na západ od našich hranic.
V dalším příspěvku se vrátíme k webové prezentaci dat ČHMÚ z vodoměrných profilů, která poskytují přehledné informace o stavu českých toků v reálném čase, včetně aktuálních modelových předpovědí. A též k plánovaným dalším zásadním škrtům současné vlády a vedení MŽP v rozpočtech institucí monitorujících životní prostředí v ČR, které snad neohrozí i neomezí chod této pro mnohé neviditelné ale přitom pro všechny v krizových situacích klíčové instituce, Českého hydrometeorologického ústavu.
David Hradiský, 3. 6. 2013