Okénko otrlého čtenáře

Okénko otrlého čtenáře (voliče, občana)

Dočtení textu „Boleslav i Benátky se potýkají s problémy na skládkách odpadu“ v posledním vydání mladoboleslavské verze  týdeníku 5+2 dny vedlo autora k založení nepravidelné rubriky. Původně zřejmě dobře míněný text je slátán z tolika nepřesných, zavádějících i nepravdivých informací, že by neměl zaniknout s dalším vydáním titulu. Pakliže jsou zde uvedené přímé i nepřímé citace původní, jde zároveň o Okénko otrlého voliče a občana.

Původní text je momentálně v oběhu na str. 5. Laskavý čtenář pravděpodobně nebude mít problém ho ve svém okolí najít. Titul bohužel nemá internetovou, či elektronickou podobu, na kterou by šlo odkázat.

Hned v úvodu se dočteme:

„ Skládka u Mladé Boleslavi je plná. Ekologické zátěže trápí celé Mladoboleslavsko.

Město Mladá Boleslav stojí před zásadní otázkou budoucnosti. V několika příštích letech totiž nebudou stačit limity kapacity michalovické skládky komunálního odpadu, která je tak největší ekologickou zátěží regionu. Do Michalovic míří denně odpad od zhruba 70 tisíc obyvatel. „Naplněna bude na přelomu let 2014 a 2015,“ potvrzuje mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová. Podle ní už má ale město plán, jak situaci řešit. Postaví velké třídící centrum, které má ukládání dalšího odpadu eliminovat a město by na to mělo i vydělávat peníze.

Primátor Raduan Nwelati dokonce před volbami slíbil, že pokud město bude na odpadu vydělávat, sníží povinné platby za jeho svoz. „ Třídicí centrum se má dokončovat v roce 2014, proto očekáváme, že ukončování skládky a rozjezd třídícího centra se budou prolínat,“ říká Hana Koišová.

…Právě benáteckou skládku má přitom Mladá Boleslav jako zálohu, pokud by se ve městě automobilů včas nepodařilo otevřít třídící centrum. „Doufáme, že k tomu nedojde“, říká náměstek primátora Jiří Bouška.“

Následuje:

„Znečištěné ovzduší.

Podle něho ale Mladá Boleslav v oblasti ekologie řeší i další zásadní problém, kterým je stav ovzduší. Zejména v zimě totiž město trápí exhalace, které jen letos několikrát překročily limity. Před časem si proto město nechalo udělat profesionální výzkum měření ovzduší s pomocí odborné měřící stanice a vzducholodi. „Data se nyní zpracovávají v ústavu v Americe, výsledky bychom mohli znát ještě letos,“ říká Bouška.“

Citace jsou doslovné, bez dalšího zvýraznění. Zbytek textu a související anketu pomíjíme.

V následujících několika příspěvcích přehledně shrneme naše předchozí rešerše méně známých etap řešení problému kam s odpady po ukončení životnosti michalovické skládky. Též aktuality k Centru zpracování komunálního odpadu MB ve východní průmyslové zóně. Přidáme poslední důležitý pohled, který jsme zatím záměrně pomíjeli a to zkušenosti s ekonomikou provozu obdobných zařízení a souvislostmi plynoucími pro odběratele jejich „produktů“. Pak se vrátíme i k další části mladoboleslavské mise projektu CENATOX- Centra excelence v nanotoxikologii.

David Hradiský, 14. 4. 2013