Den otevřených dveří ČHMÚ 2013
Slíbili jsme Vám ohlédnutí za letošním Dnem otevřených dveří ČHMÚ, resp. jeho pobočky v Praze-Libuši a centrále v nedalekých Komořanech. Minulou sobotu 23. 3., tedy v den, který se od roku 1950 pravidelně slaví jako Světový den meteorologie, bylo možné od devíti ráno do dvou odpoledne seznámit se blíže s provozem, vybavením i prostory mezinárodně renomované instituce, kterými tato země zrovna neoplývá.
Návštěvníky čekal velmi pestrý a přitom přehledný pohled na její činnost. Program a časový rozvrh prohlídek obou pražských areálů ČHMÚ najdete v přílohách. Den otevřených dveří se koná každoročně i v jiných pobočkách, ale z časových důvodů není možné současně navštívit např. tu královehradeckou, která spravuje mladoboleslavský imisní monitoring.
Observatoř v Libuši nabídla kromě své historie tématické prezentace hodnocení meteorologických charakteristik distančními měřeními, jako jsou meteoradary, meteorologické sondy do vyšších vrstev atmosféry, včetně těch hodnotících stav stratosférického ozonu, či družicové snímkování. Tuto část představení své práce ústav doplnil zemní „meteorologickou“ zahrádkou a přístupem k té části areálu, kde probíhají měření kvality ovzduší. Libušský automatizovaný imisní monitoring si bylo možné prohlédnou spolu s kvalifikovaným popisem specializovaných manuálních měření. Připomeňme, že hodnoty z této městské pozaďové stanice jsou pro PM10, NO2 a SO2 stanoveny jako reprezentativní pro provoz středočeské části Smogového varovného a regulačního systému .
Po přesunu do Ústřední budovy ČHMÚ v Komořanech následovalo představení Oddělení Hydrologie, včetně ukázek postupů používaných při terénních měřeních, modelování a práci předpovědní služby. Pro veřejnost bylo toho dne s komentářem přístupné i Centrální předpovědní pracoviště, kde každý den vzniká konsenzuální předpověď počasí pro ČR. Návštěvníků byla mimo jiné opět podrobně vysvětlena změna způsobu prezentace dlouhodobějších předpovědí počasí i způsob jejich zpracování. Málokdo asi tuší, že zde slučují výstupy několika předpovědních modelů, které generuje jeden z nejvýkonnějších sálových počítačů ve střední Evropě. Úsměv proto po návštěvě vzbuzuje „kompetence“ dodavatelů mediálně atraktivnějších předpovědí, se kterými pracují například některé komerční televize.
Závěr Dne otevřených dveří v komořanském zámku skýtal pro poučenější návštěvníky možnost dozvědět se více k výzkumu a modelování klimatu, hodnocení a ochrany čistoty ovzduší i k publikační činnosti ČHMÚ.
I přes poměrně chladné a větrné počasí nebyla v obou areálech nouze o návštěvníky. Dlužno dodat, že je výhodné určité předporozumění vybraným tématům, neboť některé části prohlídky byly doslova nabity poznatky a souvisejícími termíny. Z větší části ale byly přístupné širší veřejnosti a ve velké míře i interaktivní, nikoli pouze na způsob muzeální expozice.
Návštěvu ČHMÚ lze v budoucnu doporučit všem zajímajícím se o zmíněná témata. O dalších akcích ústavu Vás budeme průběžně informovat. K jednotlivých oddělením najdete více na webu ČHMÚ nebo na Infomet.cz, či Voda.chmi.cz . Přehledně též v sekci Prezentace a výuka . Několik autorových fotografií z vydařené akce, za něž ústavu patří velký dík, najdete v příloze.
David Hradiský, 2. 4. 2013
Příloha | Velikost |
---|---|
Den otevřených dveří ČHMÚ 2013 | 1.03 MB |
ČHMÚ Libuš plán 2013 | 260.31 KB |
ČHMÚ Komořany plán 2013 | 289.29 KB |