Doprava poškozuje zdraví značné části Evropy

CENIA, Česká informační agentura životního prostředí

Doprava je v EU nadále jedním z hlavních činitelů, kteří ovlivňují kvalitu ovzduší, a mají tak nepříznivý vliv na lidské zdraví. Z dopravy také pochází asi čtvrtina celkových emisí skleníkových plynů. Dochází k tomu i přesto, že byla zaznamenána řada dílčích zlepšení v oblasti emisí a spotřeby energie, zejména díky modernizaci vozového parku.

Je proto nezbytné přijmout další opatření, která zajistí splnění evropských cílů a postupné snižování vlivu dopravy na životní prostředí, konstatuje roční zpráva Evropské komise pro životní prostředí (EEA) vydaná v rámci edice TERM (Traffic Environment Reporting Mechanism).

„Snížení vlivu dopravy na životní prostředí patří mezi hlavní úkoly pro 21. století, před kterým Evropa stojí, současně je však nutné zachovat dostupnost dopravy kvůli pozitivním aspektům mobility“, uvádí Jacqueline McGlade, výkonná ředitelka EEA. I když technologický rozvoj a postupná modernizace vozového parku znečištění z dopravy snižují, rostoucí poptávka po nákladní dopravě a velký podíl individuální dopravy na osobní dopravě výraznější a dlouhodobější pokles zátěží životního prostředí z dopravy zatím neumožňují. Kromě znečištění ovzduší je doprava příčinou značné hlukové zátěže.

Dle zprávy jsou tři pětiny obyvatel velkých měst EU vystaveny nadměrným hladinám hluku a celkově 24 milionů Evropanů žije v oblastech, kde je nadměrný hluk z dopravy během nočních hodin, což je z pohledu lidského zdraví zvlášť škodlivé.

Připomeňme, že Mladá Boleslav je v tomto ohledu (stále) nejpostiženějším městem ve Středočeském kraji, jak uvádí např. stručná publikace CENIA "Stav životního prostředí ve Středočeském kraji 2007", kterou najdete v příloze.  Plné znění citované zprávy EEA je k dispozici zde .

Upraveno z tiskové zprávy CENIA, původní text najdete zde.

David Hradiský, 13. 3. 2013

PřílohaVelikost
Stav životního prostředí ve Středočeském kraji 20072.09 MB