Komenský nemá rád květiny? Zamyšlení Karla z lesa nad novou podobou Výstaviště.
Ač jsem raději v lese, vyrazil jsem se podívat na to zrekonstruované výstaviště... Budku, kam lidé od rušné ulice zírají na močící muže, jsem už s obvyklým "co s tím nadělám" skousnul /ač dosud nevím, proč musí být zrovna taková a zrovna tam/, obavy z šedého betonu zámkové dlažby pominuly - tento v pískové barvě se mi líbí a místu myslím prospěl.. Tak jsem se v té horní části rozjařil, jak je to všechno, včetně zachovaných sakur, bující a pěkné, a už se zvědavě sunu k altánu, abych shlédl zrekonstruovanou část pod patronátem Jana Amose... Rozjaření dosti rychle vychládá - první dojem je, jakoby rekonstrukce byla v jakési první polovině - intenzivní pocit nedodělku... Nebo že by ono NIC, které se přede mnou rozkládá, bylo inspirováno buddhistickou ideou prázdnoty?
Nejprve ale obhlížím předěl obou částí, který, aspoň pro mě, nezmizel... ale nejen pro mě, nýbrž také pro vozíčkáře - ať obcházím altán jak chci, nikde nenalézám nic, po čem by vozíčkář mohl hradbu schodů překonat, parkem projet, nebo se dostat z jedné části do druhé?
Rozdíl obou částí parku nejen zůstal, naopak se ještě zvětšil zcela odlišnou koncepcí... Pokud to je novátorský záměr, mě osobně se nelíbí a nechápu ho, spíše se obávám, aby hořejší, "zelení naplněná" část nebyla postupně redukována do podoby oné "dolní", stromů, keřů a květin prosté části.....
Vidím v podstatě holý plac s totálně převažujícími plochami monokulturního, "golfového" trávníčku, pár stromků kolem sochy, obklopené spoustou laviček... Jsem zvědav, kdo bude mít chuť vysedávat uprostřed zcela otevřené, velké, nerozčleněné plochy, na větru, bez stínu, bez pocitu intimního spočinutí... Možná jen exhibicionisté, kvůli kterým /+ bezdomovcům, čůralům a kakalům/ možná nebyly vysázeny žádné keře, aby se neměli kde schovávat... Nebo jaký jiný důvod tato absence většího a nápaditějšího množství stromů a keřů má?
O květinách ani nemluvě. Ty nejsou v dolná části vůbec žádné..... Jsou dnes květiny považovány za kýč, ušetřilo se na výsadbě, údržbě a zalévání, nebo řekl Komenský, že tam žádné nechce? Jistě, volný prostor a střídmost má v parkové architektuře někdy své místo... Například "prázdná" zahrada u jízdárny Pražského hradu, to je doslova bomba otevřeného nebe, které tak tvoří její podstatnou část... u funkcionalistické vily si podobnou střídmost taktéž dovedu dobře představit.. Ale načinčané tvary sokolovny a gymnazia s velenačinčaným divadlem podobnému řešení vůbec nenasvědčují...Nebo jde o něčí umanutý kontrast, jako v případě bohužel bývalého kostela Sv. Bonaventury a nových školních budov na Karmeli, kde to ale přecejen vyznělo lépe?
Po ekologické stránce nejde v případě zrekonstruované části mluvit o ničem. Autorům se podařilo na tomto místě neumožnit život jakýmkoliv jiným tvorům, než lidským... myslím, že ani mravencům se tam líbit nebude... Snad aspoň alergici zajásají /a jejich alergie se absencí styku s alergeny ještě utuží/.... Já tedy dvakrát nejásám, i když... hlína je hlína, ta tam naštěstí zůstala, a do té se dá v budoucnu ještě ledacos dosadit... Osobně bych byl rád, kdyby to bylo co nejdříve....
Karel z lesa