MB: Sídliště Severní město jako enviromentální past - 1. část

Nejvíc emisí prachových částic mají na svědomí lokální topeniště a automobilová doprava.

Hodnoty denních koncentarací prachových částic PM10 v Mladé Boleslavi od 30. 10. 2011 překračují téměř souvisle (s vyjímkou 4. 11. - 49,7 a 11. 11.- 49,9) imisní limit 50 µg/m-3. 3. 11. byla Mladá Boleslav čtvrtou nejznečištěnější lokalitou v ČR. Po krátkém zlepšení 11. 11. se v neděli 13. 11. situace opět zhoršila a v odpoledních hodinách byl vyhlášen Signál upozornění na PM10 pro celý Středočeský kraj.

Automatické měřící zařízení v areálu městského stadionu označované v systému Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jako SMBOA, je navrženo a umístěno tak, aby reprezentativním způsobem poskytovalo informace o imisní zátěži v obyvatel v jeho bezprostředním okolí. Referenční vzdálenost této tzv. městské pozaďové stanice umístěné v obytné zóně je 4 kilometry (za příhodných meterorologických podmínek mnohem větší). Údaje ze SMBOA tak ukazují, co dýchají obyvatelé sídliště Severní město. Pro ilustraci uvádíme Grafy 1-3, které ukazují chod hodinových koncentrací ze srovnatelných městských pozaďových stanic v obytných zónách- Mladá Boleslav a Kladno-střed. Pro porovnání imisní zátěže obou lokalit jsme vybrali období od počátku poslední nadlimitní epizody 30.10. do půlnoci neděle 13.11.2011.

Vymezíme- li na mapě perimetr 4 km od bývalé „nafukovací haly“ městského stadionu, můžeme si udělat konkrétní představu, které citlivé populace (zejména děti, senioři, kardiovaskulárně a respiračně nemocní i další) a kde se v této „primárním pasti“ nacházejí, či koncentrují. Tj. kterých lokalit, resp. školských, zdravotnických a sociálních zařízení se to nejvíce týká.

O rozloze „sekundární pasti“ informují již mnoho let Generální rozptylové studie Středočeského kraje a materiály ČHMÚ. Zkuste se zamyslet nad tím, kde přesně se přes den pohybujete a pobýváte a přitom si uvědomte, že tato situace začala již roku 2003. Měřící zařízení SMBOA stojí na stále stejném místě od roku 1998. Mění se pouze rozsah „nadlimitní pasti“, odborněji - rozsah Oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší (OZKO). V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší žije od roku 2004 souvisle polovina obyvatel města. O tom v dalším připraveném článku.

Obyvatelé sídliště Severní město (pakliže nechtějí odjet do méně zatížené lokality) mají během topné sezony reálně pouze jedinou možnost, jak omezit zdravotní důsledky vystavování se nadlimitním koncentracím zněčišťujících látek, které jsou sledovány právě pro ochranu lidského zdraví. V případě výše zmíněné zhoršené kvality ovzduší omezit pobyt venku, větrat dle aktuální situace a též omezit jízdy autem, je-li to možné. Smutnou skutečností je fakt, že sídliště Severní město je z velké většiny (včetně občanské vybavenosti) vytápěno centrálně a jeho obyvatelé se doslova dusí splodinami produkovanými z lokálních topenišť z výše umístěných lokalit, které leží z větší části mimo katastrální území města Mladá Boleslav.

Kde všude lze najít informace o aktuální kvalitě ovzduší a o možnosti předat je svým bližním najdete v následujícím příspěvku.

Autor:  David Hradiský, 13. 11. 2011

 

MB a KL 4.11-9.11.2011
MB a KL 9.11-13.11.2011
MB a KL 30.10.-4.11.2011