O lidech a jiných běsech
Někdy nám provoz „všedního dne“ téměř zakryje událost, či příležitost, kterou by bylo škoda přejít bez povšimnutí. První den voleb, 25. 10. se v Knihovně Václava Havla bylo opět možné setkat s výjimečnou osobností, ruskou básnířkou a disidentkou, paní Natálií Gorbaněvskou. Loňské představení českého překladu její knihy Poledne tamtéž bylo nezapomenutelným zážitkem. Minulou sobotu pak vystoupila jako host v pořadu Hyde Park Civilizace, který lze shlédnou v archivu ČT zde.
O loňském představení knihy Poledne a její autorce jsme psali v příspěvku zde. Sobotní Hyde Park jako by tu akci doplnil a aktualizoval.
Nedá se dost dobře popsat nesmírně emotivní setkání řady známých i neznámých lidí. Paní Gorbaněvské s Janou Klusákovou, která „pronesla“ rukopis její slavné knihy na Západ za přítomnosti jejího budoucího syna Pavla. Pláč Johna Boka, který neudržel v symbolickém aktu vykoupení ruské viny (srpnové invaze) činem několika málo lidí, kteří možná tušili, jak krutá bude pomsta režimu. Smích několika o poznání mladších lidí, kteří se pohoršovali nad emotivitou této jeho reakce. Vyprávění dalšího svědka, který se s rukopisem seznámil díky přátelství s rodinou Delone, jiného z „Osmi statečných“. A připomenutí přehlédnuté předchozí české návštěvy dalšího z nich, Viktora Fajnberga.
Nikdy nebylo, není a nikdy nebude dost statečných, aktivních a inspirativních osobností- lidí.
V následujícím příspěvku Vás pozveme na poslední letošní pokračování cyklu tematických setkání MB Café. 20. 11. ve čtvrtém dílu série „Zapomenutá historie“, věnovanému Projektu Stolpersteine, Vám Jiří Filip z Jednoty ČSOL v MB představí životní příběh jednoho z nich.
David Hradiský, 8. 11. 2013