Doprava ve městě
Další příspěvky na tomto portálu k tématu doprava v MB:
CYKLOMAPA MB: MBike: Využijte "živou cyklomapu MB" na googlu
AKTUALITA: Rozkvetlé auto parkuje na Náměstí Míru
AKTUALITA: Rozkvetlé auto obohatily mluvící děti
AKTUALITA: Rozkvetlé auto se stalo terčem vandalského útoku
AKCE: V MB proběhla veřejná diskuse "Na kole po městě - jak dál?"
AKTUALITA: Nejen rozkvetlé auto oživí v Týdnu Země prostor města
AKCE: VEČER PRO (NESPOKOJENÉ) CYKLISTY: Na kole po městě – jak dál?
AKCE: Týden Země odstartovala dvojice výstav
AKCE: Přijďte si v sobotu na Zeměfest zasadit rostlinu do prvního rozkvetlého auta v ČR
ČLÁNEK: Výsledky Soutěže o zelenou koloběžku 2012
AKCE: Týden udržitelné dopravy v MB – nechte auto doma a vyhrajte celoroční volnou jízdenku na MHD!
ČLÁNEK: Plány udržitelné městské mobility
AKCE: Zeměfest a Týden Země Mladoboleslavska - program
AKCE: Vyhlášena Soutěž o zelenou koloběžku a další aktivity Týdne Země pro školy
AKCE: Jeden svět 2012 v Mladé Boleslavi
„Mladá Boleslav – město aut“. Jako by tu ani nežili lidé. Autem vozíme své ratolesti denně do školy (často to zdůvodňujeme právě obavou o jejich bezpečnost před auty), nákupy bez auta si neumíme představit a abychom dojeli do práce „pohodlně“ autem, jsme ochotni poskakovat v dopravní špičce a hledat místo k zaparkování déle, než by nám trvala cesta na kole nebo možná i pěšky. Auta jsou v MB opravdu všude: na chodnících, na zeleni, v blízkosti přechodů, ale pořád je tu pro ně málo místa a tak se radnice snaží vyjít občanům vstříc a investuje do nových parkovacích míst (většinou namísto zeleně, z čeho jiného by se dalo ještě brát) a parkovacích domů, jako by existovalo jakési nepsané právo dojet a zaparkovat kdykoliv kamkoliv a zaparkovat své auto přímo pod okny svého bytu.
Naštěstí snad každý z nás (aspoň občas) chodí pěšky a snad i ten nejzarytější motorista je ochoten připustit, že všechny cesty po městě není nutné absolvovat autem, že vozit děti do školy je nevýchovné (zakládá se tím nebezpečný návyk, že auto je jediný dopravní prostředek po městě) a že město, kde by bylo míň jedoucích i parkujících aut, by bylo mnohem lidštější a bezpečnější. Kolik je ve městě veřejných míst, kde se cítíte dobře a kdy byste se nebáli nechat i předškolní děti volně hrát. Kolik město v posledních letech investovalo do výstavby nových parkovacích míst a úpravy silnic a kolik do cyklostezek a bezpečné cyklo a pěší dopravy, klidných parků a dětských hřišť?
Střední a velká města, která nepřistoupila včas k systémovému řešení a omezení individuální automobilové dopravy, zažila dříve či později negativa přebujelého automobilismu:
- Omezení bezpečnosti: kromě skutečných ohrožení chodců a cyklistů vytváří automobilová doprava silný subjektivní pocit omezení bezpečí. Toto riziko, pociťované především rodiči, vede k omezování volného pohybu dětí a směrování jejich spontánních her, průzkumných výprav a jízdy na kolech či bruslích pouze do bezpečných zón. Pokud se izolované „ostrůvky bezpečného pohybu“ bez automobilové dopravy spojí v souvislejší celky, pociťují obyvatelé města větší životní pohodu a menší obavy o bezpečí svých dětí.
- Dělící efekt: automobilové komunikace znemožňují volný pohyb. Pocit těžko překonatelné bariery se zvyšuje s rostoucí šířkou komunikace, hustotou provozu a rychlostí projíždějících aut (čekání 10-15 sec. považujeme ještě za přijatelné, nad 30 s. za nesnesitelné). Bariery v pohybu vytvářejí i parkující auta s malými mezerami na projití (zejména pro kočárky a vozíčkáře), na chodnících, u přechodů či na zeleni.. Tyto nešvary jsou v MB obecně přehlíženy a staly se téměř nepsaným pravidlem.
- Hluk a exhalace: Mladá Boleslav nemá dosud zpracovány podrobné hlukové mapy (hlukové mapy silniční dopravy najdete v tématických úlohách na stránkách CENIA), je ale zřejmé, že hluk z automobilové dopravy výrazně ovlivňuje kvalitu života nejen obyvatel hlavních tříd. Monotónní hukot automobilové dopravy z rychlostní silnice R10 vytváří noční pozadí snad v celém městě.
O tom, že auta spalováním fosilní ropy přispívají ke globálnímu oteplování, ví dnes snad každý, jakým způsobem ovlivňují naše zdraví ostatní produkty spalovacích motorů (NOX, COX, CXHY, SO2, O3 ) toho většinou moc nevíme (a se švějkovsky českou odpovědí: “Radši nevědět!“, se o to ani nezajímáme). Z výsledků měření monitorovací stanice SMBOA, umístěné na městském stadionu je zřejmé, že kvalita vzduchu, který dýcháme my i naše děti, je velmi špatná, jaký podíl na tom má automobilová doprava zatím ale nikdo nezkoumal. - Omezení prostoru: silnice, jízdní pruhy i parkovací stání pro naše plechové miláčky potřebují spoustu prostoru, který byl dříve využíván jinak. Otázka zní: Chceme další rozšiřování individuální automobilové dopravy (dostaneme se kdykoliv a kamkoliv!), anebo zeleň, cyklostezky, dětská hřiště, široké chodníky a klidné a bezpečné ulice s radostmi městského života..?
- Vytlačení života z ulic: původním důvodem vzniku měst bylo pořádání trhů a řemeslná výroba. Ulice a náměstí sloužily odnepaměti ke shromažďování, tady bujel společenský život. K tomu je ale potřeba dostatek prostoru, klidu a lidí. S rozvojem automobilové dopravy zmizel z ulic klid a pocit bezpečí, parkovací místa ukrajovala z původních širokých chodníků stále více, takže dnes se tudy dá už jen procházet z jednoho místa na druhé, není žádný důvod tu setrvávat. S rostoucím počtem projíždějících a parkujících aut zmizela i estetika: řady parkujících aut se nelíbí nikomu, ale zvykli jsme si na ně jako jakési nutné zlo, které patří k dnešnímu životu asi jako ranní budík.. Možná tohle je ta největší daň automobilismu: přestali jsme své město vnímat jako příjemné místo k životu a svůj život přemístili do domácího vězení či někam pryč za město (kam se dá dojet autem :-)...
Jak ukazují četné zkušenosti z evropských měst, kde se podařilo úspěšně omezit automobilovou dopravu a vrátit do ulic život (opravdu to jde!), problém nemá jednoduché řešení. Dodnes bohužel často přežívající řešení ze sedmdesátých let: „rozšíříme ulice, aby auta mohla plynule proudit a netvořily se zácpy“, je dnes už dávno překonané praxí: každé zvýšení kapacity komunikace sice usnadní pohyb, ale tím přiláká i ty, kteří by tudy jinak vůbec nejeli, nebo by použili jiný způsob dopravy. To naštěstí funguje i pro pěší komunikace a cyklostezky: změna prostředí usnadňující jejich pohyb posílí tento druh dopravy.
Vyřešit dopravní situaci města ke spokojenosti všech je nemožné, ale objektivně sladit zájmy a vrátit do ulic život je vždy věcí citlivé volby několika nástrojů, které musejí působit současně: zvýšení dostupnosti MHD musí jít například ruku v ruce restriktivními omezeními individuální automobilové dopravy (zdražení parkovného, omezení průjezdnosti či parkovacích míst v centru apod.). I když bude MHD jezdit v pravidelných intervalech a skoro zadarmo, lidé na ni nepřejdou, mohou-li se všude dostat a levně parkovat autem (to je důvod malého úspěchu pouze posílení MHD vedením města v roce 2008 a 2009). Zkušenost úspěšných měst ukazuje, že bez důkladné analýzy, promyšleného synergického působení několika změn (cukru i biče) a dostatku politické vůle řešit problém navzdory četným negativním reakcím, nelze dojít k dlouhodobě uspokojivému výsledku.
Není ambicí tohoto textu takové systémové změny navrhovat, pouze pro ilustraci uvádíme několik příkladů opatření, která by mohla být využita při komplexním řešení dopravy (v pohybu i v klidu) v našem „městě automobilů“:
- Vymáhání důsledného dodržování platných dopravních předpisů městskou i státní policií (dodržování rychlosti, trestání parkování na zeleni, u přechodů a všude, kde se to nesmí, ..)
- Zavedení parkovacích zón s odlišnou výší parkovného, vytvoření levných či bezplatných odstavných parkovišť (případně s jízdenkou na MHD v ceně parkovného) na hlavních příjezdech pracujících do města, dopravní omezení v centru města, zákaz průjezdu kamionů městem, roční parkovací karty na parkování jednoho auta v místě bydliště či zaměstnání, parkování dalších aut v rodině za plnou cenu.
- Uvážlivé umístění parkovacích domů v rámci celkové koncepce dopravy, nikoliv nahodile jako dosud (tam, kde je zrovna místo).
- Zneprůjezdnění vhodně zvolených ulic kromě MHD a dopravní obsluhy, chytré semafory upřednostňující MHD (zelená vlna) a automaticky nastavující červenou řidičům, blížícím se příliš vysokou rychlostí (mají je např. v centru Curychu a vychovají Vás mnohem rychleji a důsledněji, než informační radary).
- Urychlené vybudování sítě bezpečných cyklostezek spojujících dopravní cíle, instalace stojanů na kola a propojení pěších zón a parků do souvislejších pěších tras a rekreačních zón. Osvěta mezi obyvateli i na školách, cílená výchova středoškoláků k návyku používání jiných druhů dopravy po městě…
Nejen těchto pár námětů, ale mnohem více by měla vzít v potaz expertní studie koncepce veškeré dopravy ve městě, která je v tuto dobu velice potřebná (na jarním fóru Zdravého města 2010 vzešel požadavek na její zpracování jako druhý nejvážnější problém města). Měla by být široce diskutována s veřejností a měla by být podkladem pro změny v územním plánu a závazkem i pro příští vedení města.
Základem úvah o bezpečném městě pro lidi (nejen pro jejich auta) by měly být především potřeby těch nejzranitelnějších: dětí, starých lidí, maminek s kočárky a handicapovaných. Klíčovým prvkem při úvahách o změně dopravy je přestat vnímat bezpečnost chodců a cyklistů pasivně (je třeba je ochránit před nebezpečnými auty pomocí zábradlí, zvýrazněných přechodů atd.), ale přejít k aktivnímu pojetí bezpečnosti: automobilový provoz musí být regulován a usměrněn tak, aby neohrožoval slabší. A tím nejdůležitějším momentem je pocit znovuzískané radosti z příjemného a bezpečného prostředí k životu, nejen k přežívání a odjetí „někam jinam“…
Bohužel v tomto případě je řešení nejvíce v rukou místních politiků: zkušenosti z jiných měst ukazují, že bez jasného odhodlání, komunikace s veřejností, účinného marketingu a hlavně politické vůle prosadit změnu, která se zpočátku určitě nebude všem líbit, není možné dopravu ve městě změnit. Žádat lidi, aby omezili používání aut, je neúčinné a bez cukru a biče se to nemůže povést, i když ojedinělé výjimky se jistě najdou..
Problematikou udržitelné dopravy ve městech se zabývá několik občanských sdružení (Partnerství, Auto*Mat), v řadě měst bylo díky iniciativě zapálených politiků či úředníků dosaženo dílčích či rozsáhlejších úspěchů (např. Poděbrady, Brno, Hradec Králové, Lipsko, Amsterdam, Stuttgart, Utrecht, Brusel, Budapest, Karlsruhe, Rotterdam, Tilburg, Vídeň).
Příkladem izolované, ale přesto poměrně účinné místní osvětové kampaně k otevření problému automobilové dopravy ve městě může být Soutěž o zelenou koloběžku, kterou v září 2009 vyhlásilo mladoboleslavské Ekocentrum Zahrada. Zapojené školy v ní soutěžily, kolik žáků a pedagogů v jednotlivých dnech jednoho týdne nepřijede do školy autem. Nadějí do budoucna a zároveň našim nelichotivým zrcadlem může být zjištění, že motivace dětí a studentů volit jiný dopravní prostředek byla většinou výrazně vyšší, než u pedagogů a rodičů
Zdroj informací: Město, prostor, doprava, Skutečná tvář automobilismu, Karikautury: uvedené publikace je možno zapůjčit v knihovně Ekocentra Zahrada