Naše úroda
Čím je zahrada pestřejší a podnětnější, tím jsou děti šťastnější. Není nad to, když se děti mohou stát opravdovými zahradníky, používat zahradnické nářadí a pracovat na záhonku, pozorovat, jak na jimi vysetou rostlinu sedne motýl nebo včela, natož pak ochutnávat a sklízet vlastnoručně vypěstovanou úrodu. Děti nepotřebují mít velký lán, mají radost i z malého záhonku, o který mohou s pomocí dospělého pečovat a vypěstované plodiny potom přidat do polévky, na chleba s máslem, do jogurtu či přinést mamince trochu koření.
Nemáte-li zkušenosti se zahradničením, máme pro vás pár rad:
- Vyberte vhodné rostliny dle vašich podmínek a možností.
- Zvažte dobu sklizně, aby nevyšla na prázdniny. Naplánujte si setbu na správný čas, abyste si s dětmi mohli užít sklizeň dříve, než se rozutečou s rodinami na dovolené (rajčata a okurky plodí spíše v létě) nebo zasejte tak, abyste sklízeli v září.
- Pozor - některá zelenina může mít jedovaté části – např. brambory a rajče – jedovatá nať; fazole – jedovatá nať i nezralé lusky se semínky.
- Doporučené rostliny, které se vám zaručeně vydaří: ředkvičky, salát, kedluben, mrkev a hrách (sklízí se před prázdninami); slunečnice, dýně (sklízí se na podzim).
- Pro úspěšnější zahradničení promyslete kombinování různých druhů rostlin, aby si navzájem neškodily.
Jak rostliny kombinovat?
Pěstitelé zeleniny tvrdí, že sdružené pěstování s sebou nese řadu výhod – vzájemná ochrana proti škůdcům, produkce různých příznivých látek a minerálů, které napomáhají růstu okolním rostlinám, ovlivnění chuti apod. Některé rostliny se tedy mohou navzájem v růstu podporovat a některé zase naopak.
V příloze vám nabízíme tabulku základních rostlin a doporučených kombinací.