Přírodní staveniště
Jak vytvořit přírodní staveniště?
Pokud se Vám míra nepořádku na Tvořivé hromadě zdá snesitelná a udržitelná ve stanovených mezích, můžete ještě trochu „povolit uzdu“ a dopřát dětem bohatší zážitky z vlastního budování a konstruování. Podmínkou je dostatečně vyzrálá ohleduplnost dětí (nebezpečí vzájemného úrazu při manipulaci s rozměrnějším materiálem) a ochota dětí spolupracovat. Přírodní staveniště jim dá možnost uskutečňovat takové stavby, jejichž realizaci bez spolupráce nezvládnou.
1. Obstarejte dostatek stavebního materiálu: buď postupně jako „úlovky“ z výprav s dětmi do přírody, z prořezávek v zahradě, nebo přivezené rodiči, Compagem apod.
Co se hodí: delší větve (včetně silnějších bočních větví), pruty, špalky a klády, rákosí, větší kusy látek, maskovací sítě, …..delší prkna, kousky širších prken, pařezy, seno..
2. Vymezte vhodné území (pro budování dětských staveb je vhodné, když v něm budou i stromy a keře či jiné přirozené opory – může to být prostor Divočiny) a trvejte na tom, že pouze zde je možno přemisťovat stavební materiály.
3. Určete místa ke skladování právě nepotřebného materiálu a jednou za čas zorganizujte úklidovou akci.
4. Postupně vyřazujte nebezpečný či nevyužívaný materiál a doplňujte o nový, neokoukaný.