Tvořivá hromada
Velká výhoda přírody a přírodních materiálů oproti uměle vytvořeným hračkám a dětským hřištím spočívá v nevyčerpatelném množství způsobů využití, snadné dostupnosti a prakticky nulové ceně: Stačí shromáždit dostatek různých přírodních materiálů (klacky, pruty, špalky, kameny, šišky, mech, rákosí, kaštany, šnečí ulity, žaludy, kůru, ořechy….) a dětská tvořivost spontánně nastartuje a vytvoří nevyčerpatelné množství možností využití a herních situací – ve světě dětské fantazie může být cokoliv čímkoliv. I samotný sběr, shromažďování a třídění přírodních materiálů s dětmi může být zábavnou hrou a cennou výukovou zkušeností..
Ve stínu nepřeberných možností využití přírodních materiálů se jeví i ty nejdražší hračky a stavebnice či nejsofistikovanější dětská hřiště chabými náhražkami, které umožňují nanejvýš pár desítek různých činností.
Asi jediná překážka, která brání většímu využívání přírodních materiálů pro spontánní hry dětí na zahradách, se nachází v mozcích nás – dospělých: pokud dokážeme překonat naše zažité představy o pořádku na zahradě a strpíme ve svém teritoriu (i před zraky rodičů a sousedů, kteří tuto myšlenku s patřičným zdůvodněním jistě přijmou) určitou míru tvořivého chaosu, rozvoji tvořivosti a sociálních a komunikačních dovedností dětí tím velmi prospějeme.
Abychom neupadli do druhého extrému a neproměnili zahradu v nezvladatelnou změť, doporučujeme jasně vymezit území, kde se co může používat. Pro srozumitelnost tato území v rámci Velké hry rozdělujeme na Tvořivou hromadu a Přírodní staveniště, i když se oba typy aktivit mohou provozovat ve stejném herním prostoru či kombinovat třeba s Mokrým koutkem či Džunglí.
Jak založit tvořivou hromadu?
1. Nepřekonatelným tvořivým materiálem a základní stavební hmotou je stále písek. Na rozdíl od klasického ohrazeného pískoviště ho ale na Tvořivé hromadě musí být opravdová hora – buď zcela bez pevných mantinelů, nebo na dostatečně velkém prostoru. Vhodnější je netříděný písek (včetně jemné složky, která tak krásně drží na oblečení :-), v Mladé Boleslavi třeba vytěžený při nějakých zemních pracích (včetně kamenů).
2. Na rozdíl od pískoviště, kde jsou většinou tolerovány pouze plastové hračky, patří na Tvořivou hromadu další materiál (ne vše musí být pouze přineseno z přírody). Ten, který je trvanlivý (kameny, cihly, silnější klacky, špalky, prkna..) tu může zůstat trvale. Drobné klacíky, šišky apod. bychom měli jednou za čas vyhrabat a vyhodit (uschlé na ohýnek, rozkládající se do žížalího ZOO či přidat na ježčí domek). Snadno se rozkládající materiál (trávu, seno, jehličí, listy..) bychom na písčité tvořivé hromadě raději neměli tolerovat.
3. Umělé hračky (nářadí, náklaďáky na převoz materiálu, dětská kolečka, hrnce, trubky, hadice apod.) rozhodně nejsou zakázány. Jejich význam je ale spíš v roli stavebního nářadí a vybavení (kuchyně, domácnosti,..), než hlavního stavebního materiálu.
4. Pořádek musí být! Tvořivá hromada a materiál, který se tu používá, by měly mít jasně vymezené území (nejlépe přirozenou hranicí). Umělé hračky by měly být po každém hraní uklizeny na určené místo. Počítejte s přirozeným snižováním a rozšiřováním Tvořivé hromady, kterou je nutno jednou za čas zase nakumulovat zpět do žádoucího ohniska..