Vrbová chýše
Skrýš, chýše, bunkr, týpí, iglú… Archetyp obydlí jako bezpečného úkrytu, kde pravidla určují ti, kdo ho obývají, jsme zdědili od našich lovecko-sběračských prapředků (v dospělosti se tato potřeba zpravidla realizuje jako vylepšování a zútulňování vlastního domku, bytu či chalupy).
Mladší děti jsou velmi tvořivé a za úkryt jim poslouží téměř jakýkoliv menší a aspoň trochu uzavřený či ohraničený prostor: skrytý kout v houští, deka přivázaná mezi stromy, starý stan či jen kostra z několika prutů…
Pokud se rozhodnete postavit na zahradě vrbovou chýši, vytvoříte tak dětem dlouhodobý úkryt, který ale zůstává živý a vrací do zahrady i kousek přírody. Než se pro takovou stavbu rozhodnete, měli byste si ujasnit několik věcí:
- 1 vrbová chýše zabere kruh o průměru asi 3m. A protože je pro děti cenným útočištěm, mohou na školní zahradě vypuknout neshody, postavíte-li pouze jednu. Ideální je rozvrhnout předem prostor pro trojici chýší (nejlépe každou trochu jinou) umístěných vchody k sobě, případně propojených živým vrbovým tunelem. Jednotlivé chýše obsadí při hře samovolně vzniklé skupinky a jejich sousedící umístění nabízí prostor i k meziskupinové komunikaci a dalšímu rozvíjení sociálních dovedností. I když začnete jedinou chýší, plánujte prostor pro dostavbu alespoň jedné další. Na rodinné zahradě samozřejmě stačí jako úkryt jediná.
- Vrbová chýše je vytvořena z mnoha živých vrbových prutů. Musíte jim tedy poskytnout to, co k životu potřebují: vodu a dostatek světla. Ve vyprahlé písčině budou trpět suchem (nebo budete celé prázdniny denně nosit kbelíky vody), ve stínu pod stromy budou pruty vytáhlé a dole bez listí.
- Každý vrbový prut si zachovává svou přirozenost a snaží se stát se stromem – bez pravidelné údržby (proplétání a zastřihávání nových přírůstků) se dokážou zcela vymknout Vaší kontrole (příklad zvlčelých vrbových chýší můžete vidět třeba na školní zahradě v Dalovicích).
- Vrbová chýše není prolézačka, pouze úkryt: pokud to Vaše děti nedokážou přijmout, ještě nenastal čas stavět vrbovou chýši.
- Postavit vrbovou chýši není příliš náročné a bude rozhodně mnohem hodnotnější, pokud ji postavíte sami (i když ta první nebude třeba úplně symetrická, ale bude Vaše!), nejlépe se zapojením dětí a pomoci rodičů, než když Vám ji udělá odborná firma. Nepotřebujete na to žádné stavební povolení (nestavíte dům, ale sázíte rostliny) ani speciální technické vybavení.
- Vrbová chýše se staví v čase, kdy vrby nemají listí (jinak hrozí zaschnutí), nejlépe na začátku jara.
- Chýše může mít tvar indiánského týpí (jehlan s průměrem i výškou cca 2,5m – uvnitř by se měl postavit i dospělý, ale zvenčí musíte být schopni ostříhat nové výhony i na špičce), nebo eskymáckého iglú (pruty se ohýbají proti sobě do oblouku a vnitřní výška je jen asi 1,5m). První typ lépe odolává tíze sněhu.
- Na 1 chýši potřebujete 40-50 vrbových prutů, dlouhých asi 4m. Vhodná je jakákoliv úzkolistá vrba, nehodí se jíva pro svoji lámavost. Sehnat a dopravit dostatek prutů bude asi na celé stavbě to nejtěžší: pomoci by mohli ti, kdo se starají o zeleň (technické a zahradnické služby – s těmi by mohli mít zkušenost na radnici), nebo rybáři a majitelé rybníků – stejnorodé dostatečně dlouhé pruty nejsnáze získáte z pravidelně ořezávaných ladovských vrb kolem rybníků a vodotečí, majitelé jsou často rádi za pomoc s jejich ořezáním (neměly by být ale silnější, než 5cm).
- Pruty nesmí zaschnout – buď byste je měli zasadit co nejdříve po uříznutí, nebo je musíte uskladnit ve vodě (nejlépe v celé délce, zamrznutí v ledu nevadí) a zasadit dříve, než začnou rašit.
Fotonávod, jak jednoduše postavit vrbovou chýši, najdete v příloze ke stažení.