NA KOLOBĚŽCE A NA KOLE

KDO SMÍ SÁM?

Podle dopravních pravidel smějí jezdit samostatně na kole po silnicích děti starší 10 let. Pro koloběžku platí stejná pravidla, jako pro kolo, to znamená, že nepatří na chodník (pouze děti do 10 let smějí jezdit na kole i koloběžce po chodníku). Do 18 let je povinná správně nasazená helma.

JAK ZAČÍT?

Všechny desetileté děti určitě nebudou schopny vydat se samostatně na cestu po městě. Na druhou stranu lze každé ráno potkat i mladší děti na kole či koloběžce se školní taškou na zádech - pokud jedou po chodnících a svou trasu bezpečně zvládají, je to v pořádku.
Kromě správně vybaveného a seřízeného kola existují 4 PODMÍNKY pro samostatné cesty dítěte na kole či koloběžce:

  1. Dokonalé zvládnutí řízení: Musí být dobrý cyklista, jistý v rovnováze, ovládání kola, překonávání překážek (např. obrubníků) i rychlosti reakcí. Pokud cestuje se zavazadlem, musí mít obě ruce volné a školní taška či batoh nesmí ovlivňovat jízdní vlastnosti kola ani řízení.
  2. Psychická zralost a zodpovědnost: Většina dětí, které jsou zvyklé chodit samostatně po městě pěšky, jsou schopné předvídat a na nečekané situace nereagují zbrkle, zvládne i koloběžku nebo kolo. U puberťáků pozor na silácké předvádění a hecování, u všech dětí je třeba pěstovat ohleduplnost k ostatním, zejména chodcům.
  3. Znalost dopravních pravidel: Jedna návštěva dopravního hřiště nestačí. Dítě zvyklé jezdit s rodiči i v provozu (s občas svěřenou rolí "vůdce pelotonu") si osovojí dopravní značky a pravidla rychleji, než v parku nebo bikeparku.
  4. Vyzkoušená trasa: Pro kolo i koloběžku možná nebude nejvhodnější stejná trasa jako pěšky, autem či MHD, v MB je hodně nových cyklostezek, dobré jsou i vedlejší klidné ulice. Pomůže cyklomapa MBike. Před první samostatnou cestou je třeba trasu projet se zkušenějším jezdcem a poznat všechna úskalí: nejen nebezpečné křižovatky a odbočení vlevo (kde je často lepší převést kolo po přechodu), ale i nepříjemné překážky (obrubníky, šikmé nájezdy apod.).

Pokud vše zvládáš a chystáš se vyrazit na kole do školy jako většina dětí v Holandsku, zjisti si nejdříve, kde můžeš kolo bezpečně zaparkovat. Většina škol v MB nějakým zpúsobem zajišťuje parkování kol a koloběžek svým žákům a zaměstnancům.

NEZAPOMEŇ!

  • Na kolo i koloběžku vždycky se zapnutou helmou!
  • Volné ruce i řidítka: batoh nebo tašku na záda nebo na nosič. Ne na řidítka ani přes rameno.
  • S sebou vždycky dobrý zámek: zamykáš dohromady rám a aspoň 1 kolo k něčemu pevnému (stojan, zábradlí).
  • Blikačka se hodí i za denního světla, potmě je povinná (vpředu bílá, vzadu červená).
  • Raději delší cestou po cyklostezkách a klidnými uličkami, než krátkou trasou po hlavních ulicích mezi auty.
  • Nebezpečná místa raději převeď pěšky (na přechodu máš jako pěšák s kolem přednost, na přejezdu pro cyklisty ne).
  • Jeď klidně, nepředváděj se a neriskuj! Když si nejsi 100% jistý, raději počkej.
  • Předvídej a buď ohleduplný!